Nepozabna izkušnja mednarodnega študentskega simpozija v osrčju Litve

Ko sem pred leti prvič slišal za možnost Erasmus+ študentske izmenjave, sem bil takoj navdušen nad priložnostjo za raziskovanje novih kultur in pridobivanje mednarodnih izkušenj. Ideja, da bi lahko študiral in živel v tujini, se je že takrat zdela kot sanjska priložnost, ki bi jo težko zamudil. Vilno, glavno mesto Litve, sem izbral zaradi njene bogate zgodovine, edinstvene kulture in hitro razvijajoče se tehnološke scene. Pritegnil me je predvsem program na Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas, ki je obljubljal izjemno akademsko izkušnjo v kombinaciji z mednarodnim študentskim simpozijem, kateri je bil osrednji in glavni razlog udeležbe na kombiniranem intenzivnem programu v okviru Erasmus+ izmenjav. Ta odločitev je bila plod premišljevanja in želje po tem, da bi se preizkusil v drugačnem akademskem okolju ter pridobil nova znanja, ki jih v Sloveniji morda ne bi mogel dobiti.

Potovanje v Vilno je bilo hkrati vznemirljivo in polno pričakovanj. Na destinacijo sem prispel 15. oktobra 2023, dan pred uradnim pričetkom simpozija. Prvi vtisi mesta so bili izjemno pozitivni – očarala sta me arhitektura in prijaznost ljudi. Mesto, ki združuje srednjeveško zgodovino in sodobno življenje, je takoj ustvarilo občutek domačnosti.

Naslednji dan se je pričel simpozij, ki je trajal pet dni, od 16. do 20. oktobra, s številnimi predavanji, delavnicami in družabnimi dogodki. Organizatorji so definitivno poskrbeli za bogat program, ki je obsegal tako akademske kot tudi kulturne aktivnosti, kar je omogočilo celostno izkušnjo izmenjave. Že v samem začetku omenjenega simpozija sem imel priložnost predstaviti moj znanstveni članek, z naslovom »Knowledge of hydrogen technologies for the needs of sustainable mobility in the Slovenian higher education sector«, kar je predstavljalo tudi enega izmed vrhuncev moje izmenjave v Litvi. Priprava in predvsem predstavitev raziskovalnega dela v tujem jeziku pred mednarodno publiko je bila zame velik izziv, vendar tudi neprecenljiva izkušnja, ki mi je dala veliko samozavesti in raziskovalne strasti. Poleg tega pa sem imel priložnost sodelovati v razpravah o tematiki članka s strokovnjaki iz več kot 10 držav, kar je še dodatno obogatilo moje znanje.

Med simpozijem smo imeli prav tako priložnost za spoznavanje lokalne kulture in običajev, kar je pozitivno vplivalo na že tako izjemen prvi vtis o državi. Organizirane so bile ekskurzije po mestu in okolici, kjer smo obiskali znamenitosti, kot je Trakai, srednjeveški grad na jezeru, kjer smo okusili tradicionalne litovske jedi. Udeležba na teh dogodkih mi je omogočila globlji vpogled v litovsko kulturo in zgodovino, hkrati pa sem spoznal številne zanimive ljudi. Posebej zabavna pa je bila noč karaok v enem izmed lokalnih barov, kjer smo študenti iz različnih držav skupaj peli in se zabavali. Ta večer je pokazal, kako lahko glasba in smeh povežeta ljudi ne glede na njihovo ozadje.

Ena izmed najbolj zanimivih zgodb na izmenjavi pa se je zgodila med samostojno »ekskurzijo« v narodni park Aukštaitija. S skupino študentov smo se odločili, da bomo raziskali naravne lepote parka in si privoščili piknik ob jezeru. Vendar se je pot izkazala za precej bolj zahtevno, kot smo pričakovali. Obenem so nas navigacijski sistemi pripeljali na napačno pot, ki se je končala na sredi gozdne poti. Med iskanjem prave poti smo k sreči naleteli na prijaznega domačina, ki nam je pokazal skriti kotiček parka, kjer smo nato preživeli čudovit popoldan ob jezeru, ob ognju in pripovedovanju zgodb. Ta nepredvidljiva dogodivščina nas je še bolj povezala in ustvarila nepozabne spomine.

Če pa so bile vse prej omenjene prigode in dogodki do neke mere načrtovani pa to definitivno ne velja za mojo udeležbo na vzporednem dvodnevnem projektu v času izmenjave, kjer smo skupaj z lokalnimi prebivalci obnavljali staro mestno jedro. V okviru omenjenega smo v popoldanskem času čistili okolje, pleskali starejše mestne zgradbe in obnavljali različne predele mesta. Ta izkušnja je bila izjemno dragocena, saj sem se naučil, kako pomembno je sodelovanje in kako lahko majhna dejanja prispevajo k večji skupnosti.

Ob vsem zapisanem pa je Litva poskrbela, da sem rahlo spoznal zame zelo atipičen litovski jezik, njihovo s športom prepleteno kulturo, jedel odlično hrano in v lanskem letu tudi »predčasno« bil del snežne pravljice, ki jo vsakoletno piše naša mati narava.

Erasmus mobilnost v Vilni je bila zame neprecenljiva. Pridobil sem nova znanja, spoznal neverjetne ljudi in doživel kulturo, ki me je navdihnila. Najbolj pomembno pa je, da sem se naučil, kako pomembno je mednarodno sodelovanje za osebni in strokovni razvoj. Ta izkušnja mi je odprla nova obzorja in mi dala samozavest, da se podam na nove izzive.

Erasmus izkušnja tako ni le študijska priložnost, ampak življenjska pustolovščina, ki jo priporočam vsakomur.

Nejc Podkoritnik
Fakulteta za logistiko