Z udeležbo v programu Erasmus mobilnosti na 3. mednarodnem tednu ATHENA sem pričakovala, da bom pridobila vpoglede v sodobne pedagogike in tehnologije, uporabljene v visokem šolstvu. Načrtovane delavnice, ki so vključevale digitalne, mehke in raziskovalne veščine, so bile še posebej privlačne. Poseben poudarek je bil na generativni umetni inteligenci, ki jo pogosto uporabljajo študentje in tudi akademikom pomaga izboljšati vsakodnevno delo. Prav tako je bil poudarek na razumevanju digitalizacije in povezanih izzivov v visokem šolstvu.
Dogodki za mreženje, vključeni v to mobilnostno pobudo, so predstavljali edinstveno priložnost za vzpostavitev povezav s pedagogi in raziskovalci iz različnih evropskih okolij. Skladno z misijo Erasmus+ za krepitev evropske identitete in aktivnega državljanstva, je ta izkušnja ustrezala tudi cilju naše fakultete za vzpostavljanje odnosov z raziskovalnimi institucijami.
Udeležba v tem programu Erasmus mobilnosti je bila motivirana z resničnim navdušenjem za pridobivanje znanja in veščin, ki presegajo konvencionalne meje izobraževanja. Želela sem se vključiti v različne perspektive, se učiti iz predstavljenih inovativnih praks in prinesti dragocene vpoglede nazaj, da prispevam k stalnemu razvoju in internacionalizaciji na moji domači instituciji.
Razvila sem svoje digitalne veščine in kompetence, skupaj s strokovnim znanjem na področjih igrifikacije, AI in ChatGPT-ja. Novo pridobljeno znanje mi je omogočilo aktivno prispevati k dvigu kakovosti izobraževanja in poučevanja na moji domači instituciji. Željna sem bila učenja o umetni inteligenci in sem želela navdihniti inovativne pristope med kolegi ter deliti svoje vpoglede o uporabi digitalnih tehnologij s študenti.
V duhu mreženja smo v sklopu izmenjave spoznali veliko raziskovalcev in pedagogov. S fakulteto, s katero že imamo podpisani partnerski sporazum, smo se pogovarjali o tesnejšem sodelovanju v smislu staff in student izmenjav. Želimo organizirati skupno konferenco ali druge skupne dogodke iz naših raziskovalnih področij. Trudili se bomo za različna sodelovanja, kot je pisanje člankov, izdaja monografij in skupni BIP. V prihodnosti oz. v kratkem načrtujemo pedagoške izmenjave v smislu staff teaching in job shaddowing.
Udeležba na konferencah predstavlja izjemno priložnost za akademsko mreženje. Spoznavanje kolegov z drugih univerz omogoča ustvarjanje novih priložnosti za sodelovanje pri skupnih raziskovalnih projektih in soavtorstvo pri pisanju znanstvenih člankov. Med predavanji se pogosto rojevajo ideje za nove raziskave, medtem ko razprave po predstavitvah, skozi vprašanja in komentarje občinstva, razkrivajo možnosti za izboljšave ter razjasnjujejo dileme, s katerimi se srečujemo v našem vsakdanjem in pri raziskovalnem delu. Takšni dogodki nudijo dragoceno podporo za trenutno in prihodnje raziskovanje ter pisanje člankov. Navsezadnje tudi širi priložnosti za akademske izmenjave v prihodnosti, tako s strani pedagogov, kot s strani študentov.
Nadja Mlakar
Fakulteta za turizem
Mobilnost z namenom usposabljanja (STT)
Lokacija izmenjave: Chania, Grčija
Obdobje izmenjave: maj, junij 2024