Preskoči na vsebino

ZGODBE

Gostovanje na ISPGAYA

Odločitev za sodelovanje v programu Erasmus izmenjav je bila predvsem motivirana z željo po strokovnem in osebnem razvoju, izmenjavi znanja ter vzpostavljanju mednarodnih stikov. Leta 2018 sem se udeležil izmenjave v Lodžu na Poljskem, kjer sem spoznal kolega Joaa Monteira iz ISPGAYA, Vila Nova de Gaia. Kot glavni Erasmus koordinator na svoji instituciji in zaradi obstoječega sporazuma med Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru (FGPA) in ISPGAYA, je bila odločitev za izmenjavo pri tej instituciji enostavna. ISPGAYA je zasebni visokošolski zavod, ki deluje na osnovi samoplačniškega sistema. Na tej izmenjavi sem imel priložnost spoznati portugalski visokošolski sistem, ki je zanimiv predvsem zaradi razlik v številu prostih mest na terciarnem izobraževanju in stroškov za vpis.

Rezultati, ki so posledica te izmenjave, so večplastni. Na ISPGAYA sem izvedel predavanja za dnevne in nočne študente. Predavanja so bila izvedena na oddelku za ekonomijo, kjer sem predaval o uporabi navadnih diferencialnih enačb (ODE) v ekonomiji. Predavanja so vključevala naslednje teme:

1. Uporaba navadnih diferencialnih enačb 1. reda: Uvod v ODE, definiranje in reševanje diferencialnih enačb z ločljivima sremenljivkama ter linearne diferencialne enačbe 1. reda. Posebni poudarek je bil na uporabi logistične krivulje.
2. Uporaba navadnih diferencialnih enačb 2. reda: Diferencialne enačbe 2. reda s konstantnimi koeficienti, prehod na sistem diferencialnih enačb 1. reda, reševanje sistemov diferencialnih enačb s pomočjo eksponentne matrike ter stabilnostne teorije linearnih sistemov diferencialnih enačb 1. reda.

Med mobilnostjo smo 1. maj, ki je praznik tudi na Portugalskem, izkoristili za druženje in obiskali reko Duoro, kjer smo si ogledali vinograde. Poleg izvedenih predavanj sem se sestal s številnimi obiskovalci iz Poljske in s kolegi, ki so zaposleni na ISPGAYA ter imajo tam pomembne funkcije. Vodenje študijskega programa na ISPGAYA je primerljivo s pomočnikom direktorja v podjetju, kar je omogočilo dragocene izmenjave izkušenj in idej na področju akademskega vodenja in upravljanja. Poleg tega sem se udeležil tudi predavanj drugih kolegov, kar mi je omogočilo dodatno strokovno izpopolnjevanje in vpogled v različne pedagoške pristope.

Na sestanku z vodstvom smo se pogovarjali tudi o možnosti sodelovanja v programu Blended Intensive Programme (BIP), ki je Erasmus+ sofinanciran projekt. Projekt B.I.P. zagotavlja 400 evrov na študenta, sodelovati pa morajo najmanj tri institucije in udeleženih mora biti vsaj 15 študentov. Kolega iz Fakultete za strojništvo UM (FS) se je o podobnem sodelovanju z ISPGAYA že pogovarjal. FS je bolj primerna za izmenjavo študentov kot FGPA, saj ISPGAYA ne izvaja študijskih programov gradbeništva, izvaja pa ŠP strojništvo prve stopnje.
Eden izmed pomembnejših rezultatov te mobilnosti je bila nadgradnja sodelovanja med institucijama. Dogovorili smo se za nadaljnje sodelovanje na področju raziskav v matematičnih vedah, zlasti na področju dinamičnih sistemov. Poleg tega smo vzpostavili temelje za prihodnje skupne raziskovalne projekte, kar bo okrepilo akademsko odličnost obeh institucij.

Izkušnje, pridobljene med to mobilnostjo, so neprecenljive. Pridobil sem vpogled v portugalski sistem visokošolskega izobraževanja ter izboljšal svoje pedagoške metode in akademske vodstvene spretnosti. Priporočam, da se tudi moji kolegi udeležijo Erasmus izmenjav, saj te izkušnje ponujajo številne prednosti, kot je strokovni razvoj, osebna rast, mreženje in pridobivanje novih pedagoških pristopov. Erasmus mobilnosti so ključne za modernizacijo in internacionalizacijo visokošolskih ustanov ter omogoča pridobitev koristnih izkušenj.

prof. dr. Matej Mencinger
Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo

Združena mobilnost v kombinaciji poučevanja in usposabljanja (STA/STT)
Lokacija izmenjave: Portugalska
Obdobje izmenjave: april, maj 2024

Deli objavo:
Zapri