Preskoči na vsebino

PRIJAVA

Osnovni pogoji

Program Erasmus+ omogoča študentu, da del rednih študijskih obveznosti na katerem koli nivoju/stopnji oz. ciklu študija (vključujoč pripravo diplomskih, magistrskih ali doktorskih nalog) namesto na matični fakulteti opravi na partnerski instituciji v tujini.

Partnerske institucije v tujini, na katerih lahko študenti opravijo del študijskih obveznosti, so tiste institucije iz tretjih držav, ki niso pridružene programu in s katerimi je podpisan Medinstitucionalni sporazum programa Erasmus+ o izmenjavi študentov. Aktualni seznam institucij je objavljen na naslednji spletni strani: KAM.

Tretje države, iz katerih prihajajo partnerske institucije iz prejšnjega odstavka so naslednje: Albanija, Argentina, Avstralija, Bangladeš, Bosna in Hercegovina, Belorusija, Brazilija, Črna gora, Egipt, Indija, Japonska, Južnoafriška republika, Kanada, Kazahstan, Kitajska, Kosovo, Mehika, Nova Zelandija, Rusija, Sejšeli, Senegal, Ukrajina.

Na razpis se lahko prijavi študent, ki izpolnjuje naslednje osnovne pogoje za pridobitev statusa »Erasmus študenta«, ki jih določa program Erasmus+:

  1. celoten čas študija v tujini bo imel aktiven status študenta na matični fakulteti Univerze v Mariboru

  2. v času študija v tujini ne bo presegel maksimuma skupnega trajanja mobilnosti

Študent ima v okviru programa Erasmus+ možnost mobilnosti do skupaj 12 mesecev na vsaki stopnji študija, pri čemer se lahko udeleži študija in/ali praktičnega usposabljanja tudi večkrat. Študenti enovitega študijskega programa imajo možnost v času študija pridobiti finančno dotacijo za skupaj 24 mesecev izmenjave. Ta pravila veljajo tudi, če gre za študente brez dotacije Erasmus (zero grant student). V to obdobje se upoštevajo tudi pretekle udeležbe v programu Erasmus+ in/ali štipendije programa Erasmus Mundus.

  • Študij na partnerski instituciji v tujini lahko/mora trajati najmanj 2 meseca in največ 12 mesecev, razen kadar gre kratkotrajno mobilnost doktorskega študenta.

  • Študenti ne smejo opravljati mobilnosti v državi univerze pošiljateljice in v državi, v kateri med študijem prebivajo. 

  • Študent mora bivati v kraju univerze gostiteljice celoten čas Erasmus študija.

  • Obdobje študija v tujini mora biti del študijskega programa študenta za dokončanje študija prve stopnje (dodiplomski študij ali enakovredno), druge stopnje (magistrski študij ali enakovredno) ali tretje stopnje.

  • Obdobje študija v tujini lahko vključuje tudi obdobje prakse, če je to načrtovano, in je lahko glede na okoliščine različno organizirano, in sicer lahko aktivnosti potekata druga za drugo ali hkrati. Za kombinacijo veljajo pravila za dodelitev sredstev in minimalno trajanje študijske mobilnosti.

  • Študentu se po vrnitvi na matični fakulteti UM priznajo v tujini uspešno opravljene študijske obveznosti, ki so bile pred odhodom v tujino dogovorjene in potrjene s strani matične fakultete UM in gostujoče institucije v študijskem sporazumu (Learning Agreement). Priznavanje uspešno opravljenih obveznosti je lahko zavrnjeno le v primeru, da študent ni dosegel nivoja znanja oz. usposobljenosti, ki ga je zahtevala institucija gostiteljica ali drugače ni izpolnil dogovorjenih obveznosti in pogojev glede priznanja.

  • Minimalni pogoj programa Erasmus+ je, da morajo biti vse obveznosti, opravljene v času Erasmus+ študija v tujini, po vrnitvi priznane vsaj z vpisom v Dodatek k diplomi.

Po sklepu Senata UM morajo študenti za upravičenost do finančne dotacije v času študija v tujini zbrati najmanj:

10 ECTS za trimester (3 mesece),
20 ECTS za semester (6 mesecev) in
40 ECTS za študijsko leto (12 mesecev).

Glede na trajanje študija se upošteva sorazmeren delež zbranih ECTS.

  • Za kratkoročno mobilnost doktorskih študentov ni minimalnega števila zbranih ECTS.

KRATKOROČNA MOBILNOST ZA DOKTORSKE ŠTUDENTE

Doktorski študenti se zraven dolgoročne mobilnosti lahko udeležijo tudi kratkoročne mobilnosti, ki traja minimalno 5 dni ter največ 30 dni.

Zapri