Za sodelovanje v Erasmus + programu mobilnosti sem se odločila zaradi želje po pridobitvi novih znanj in veščin s področja projektnega dela predvsem z vidika administrativno-finančne podpore ter koordinatorskih nalog. Zanimale so me tudi strategije in vloga podpornih služb pri opravljanju nalog z namenom razvoja znanstvenoraziskovalne dejavnosti, nudenja podpore strokovnim službam, raziskovalcem in profesorjem pri prijavi novih projektov ter vodenju in zaključevanju že pridobljenih. Priložnost za izmenjave znanj in najboljših praks z zaposlenimi na univerzi gostiteljici je pomenila neprecenljivo možnost za mojo strokovno rast.
Izmenjava na Univerzi v Murciji je prinesla več pomembnih rezultatov. Priložnost za sodelovanje z raznoliko skupino projektnih koordinatorjev, raziskovalcev in podpornega osebja je omogočila dragocen vpogled v različne tehnike in upravljavske strategije projektnega managementa. Sodelovala sem na več sestankih, kjer so izpostavili svoje dobre prakse pri podpori projektnemu delu in razvoju znanstvenoraziskovalne dejavnosti.
Ugotovila sem, da na instituciji uporabljajo podobne strategije in podporne tehnike fakultetam in raziskovalcem pri pridobivanju novih projektov, predvsem v zvezi z omejitvijo števila prijav na posamezne razpise, obveščanjem zaposlenih in podobno. Vendar pa uporabljajo napredno programsko opremo za vodenje projektov in celovite sistemske rešitve za sledenje finančnim sredstvom, kar si je bilo zelo zanimivo ogledati iz prve roke. Sam sistem financiranja znanstvenoraziskovalne dejavnosti se v Španiji precej razlikuje od slovenskega, zato skupnih temeljev tukaj ni bilo možno primerjati.
Dodatno je izmenjava omogočila razvoj trdnih povezav z zaposlenimi na univerzi gostiteljici. To je odprlo vrata za morebitno dobro sodelovanje, vključno z možnostjo prijave skupnih projektov v prihodnje. Skozi izmenjavo sem spoznala tudi področja, ki jih je mogoče izboljšati pri delu v moji domači instituciji, zlasti pri sprejemanju in vpeljavi naprednejših orodij in tehnik projektnega vodenja.
Obenem sem se ponovno spomnila, kako prijazna in sprejemajoča je španska kultura ter potrdila svoje dobro mnenje o njihovi izjemni kulinariki.
Izmenjava ni le obogatila mojega razumevanja naprednih praks projektnega vodenja, temveč je tudi vzpostavila temelje za stalno sodelovanje z Univerzo v Murciji.
Svojim sodelavcem toplo priporočam udeležbo v programu Erasmus + mobilnosti, saj ta prinaša možnost spoznavanja dobrih praks na tujih institucijah iz prve roke in prenos le-teh v delo na domači instituciji. Obenem omogoča spoznavanje drugih okolij in kultur, ki so pri delu na mednarodnih projektnih velikega pomena. Izmenjave omogočajo vzpostavitev in ohranjanje osebnega stika, ki je pri projektnem vodenju in pridobivanju novih projektov (ki je velikokrat zelo dinamično tudi v smislu časovne izvedbe in kratkih rokov) v veliko pomoč.
Sodelovanje zaposlenih v Erasmus + izmenjavah lahko bistveno izboljša prakse vodenja in pridobivanja projektov na UM ter prispeva k večji splošni učinkovitosti in uspešnosti pri tovrstnih nalogah.
Maja Štiglic
Rektorat UM
Mobilnost z namenom usposabljanja (STT)
Lokacija izmenjave: Murcia, Španija
Obdobje izmenjave: Januar 2024