Na gostujoči fakulteti so v sklopu izgradnje laboratorija (sofinancirano s strani EU) pridobili tudi precej merilne opreme. (sistem PIV, sistem za zajemanje podatkov proizvajalca NI (National Instruments). Fizikalni modeli (vodni kanal, model padavin, potencialni tok …) so v uporabi, merilni sistemi pa so bili zelo malo uporabljani, predvsem zaradi njihove kompleksnosti in pomanjkanja usposobljenega osebja. Imajo enega tehničnega sodelavca, ki pa se ukvarja predvsem z 3D modeliranjem tiskanjem in vzdrževanjem modelov. Glede na to, da imam izkušnje tako s PIV sistemi in merilnimi sistemi NI, sem jim pomagal zagnati PIV sistem 2022 in v zadnji mobilnosti tudi merilni sistem NI.
Rdeča nit tokratne mobilnosti je bila instrumentalizacija vodnega kanala z dodatnim merilnim sistemom za zajemanje podatkov NI. Sistem za zajemanje podatkov, ki je sestavni del vodnega kanala je omejen na frekvenco zajemanja nekaj Hz. Merilni sistem NI pa omogoča frekvenco zajemanja tudi več kot 10 kHZ pri čemer smo v večini primerov uporabljali frekvenco 1024 Hz. V vodni kanal smo namestili različne senzorje, ki so jih imeli v laboratoriju (pospeškometre in merilnike tlaka-vodne gladine). Merilnike tlaka smo malo prilagodili (sprememba električnih povezav) da smo jih lahko povezali v sistem za zajemanje podatkov. Zdaj je mogoče hkratno zajemanje podatkov iz 3 osnega pospeškometra in 10 merilnikov tlaka.
Sistem (vodni kanal in sistem za zajemanje podatkov) je zdaj primeren za izvajanje eksperimentov z namenom proučevanja odbijanja vodnih valov (plimni val, poplavni val, recirkulacija vode za oviro… in njihovega učinka na trdno telo (npr. steber mosta je opremljen s pospeškometri in merimo vibracije povzročene z valovi ali recirkulacijo.
Merilni sistem omogoča tudi analizo rezultatov (FFT, časovno frekvenčna analiza…).
Izvedli smo tudi usposabljanje osebja tehnični sodelavec, profesorji ki uporabljajo laboratorij in potencialnih uporabnikov-študentov.
Menim, da je bila mobilnost koristna za obe strani. Merilni sistem je zdaj v funkciji in je primeren za uporabo pri zaključnih delih ali tudi projektih. Profesorja Grubić in Žic sta ga vključila kot možnost pri izbiri diplomskih nalog. Glede na težave, ki so bile leta 2023 s poplavami je tema tudi aktualna in zanimiva. Kot udeleženec mobilnosti pa sem imel možnost delati na vodnem kanalu (dolžine 12 m) in z nekatero senzoriko, ki je nimamo na domači fakulteti. Primer pa sem tudi uporabil pri seminarju pri Inženirskih orodjih 1-Računalniško podprto zajemanje podatkov kot praktični primer uporabe in malo reklame za Erasmus+.
doc. Gorazd Bombek
Fakulteta za strojništvo
Združena mobilnost v kombinaciji poučevanja in usposabljanja (STA/STT)
Lokacija izmenjave: Rijeka, Hrvaška
Trajanje izmenjave: november, december 2023