Preskoči na vsebino

ZGODBE

Komplementarna analiza obnašanja orodij BPMN

Komplementarna analiza obnašanja orodij BPMN

Za izmenjavo na University of Extremadura sem se odločil, ker s profesorico Encarna Sosa-Sánchez raziskovalno sodelujem že več let in je smiselno, da se po določenem obdobju poslovne vezi utrdijo z gostovanjem na tuji instituciji.

V okviru gostovanja so se izmenjala znanja in izkušnje na širšem področju informacijskih sistemov in ožjem raziskovalnem področju tehnologij in tehnik upravljanja poslovnih procesov. Gostovanje je prav tako predstavljalo zaključek raziskovalnega dela na področju analize orodij BPMN, ki se je zaključilo s prispevkom »A complementary analysis of the behavior of BPMN tools regarding process modeling problems«. V okviru te raziskave smo prišli do ugotovitve, da so modeli poslovnih procesov bistveni za organizacije, saj udeležencem omogočajo razumevanje izvajanih poslovnih procesov. Ti modeli so večinoma zasnovani z orodji za modeliranje procesov, ki podpirajo Business Process Model and Notation (BPMN) 2.0, ki je splošno sprejet v skupnosti. Vendar lahko predstavitev problemov modeliranja v procesnih modelih ustvari nedosledne razlage, kar vodi v izvajanje nepravilnih rešitev modeliranja. Orodja za modeliranje procesov, ki temeljijo na BPMN 2.0, bi morala te težave odkriti. Iz literature je razvidno, da se orodja za modeliranje obnašajo različno, ko se soočajo z enakimi problemi. Ta raziskava je analizirala, kako se orodja za modeliranje procesov, ki temeljijo na BPMN 2.0, odzivajo in zagotavljajo povratne informacije o problemih modeliranja v modelih poslovnih procesov. Kot študijski primeri so uporabljeni anti-vzorci modeliranja procesov, ki povzemajo pogosto poustvarjene slabe prakse modeliranja. V članku so pregledani in dopolnjeni tudi poskusi iz literature z namenom razumevanja trenutnega stanja na področju zaznavanja težav z modelirnimi orodji. Vsak od desetih protivzorcev je bil modeliran v desetih orodjih za modeliranje. Predstavljena je analiza, katere vrste težav so pogosteje odkrite in kako se modelirna orodja odzivajo nanje. Dodatno so se ponazorili problematični modeli, vizualne povratne informacije o njihovih težavah pa so se oblikovale v skladu s priporočili iz literature.

DE CAMARGO, João Vitor, DE MOREIRA BOHNENBERGER, Nicolas Mauro, STEIN DANI, Vinicius, MOREIRA DE OLIVEIRA, José Palazzo, SOSA-SÁNCHEZ, Encarna, POLANČIČ, Gregor, THOM, Lucinéia Heloisa. A complementary analysis of the behavior of BPMN tools regarding process modeling problems. V: AUGUSTO, Adriano (ur.), et al. Enterprise, business-process and information systems modeling : 23st International Conference, BPMDS 2022 [and] 27th International Conference, EMMSAD 2022, Held at CAiSE 2022, Leuven, Belgium, June 6-7, 2022 : proceedings. Cham: Springer, cop. 2022. Str. 43-59. Lecture notes in business information processing (Print), 450. ISBN 978-3-031-07474-5, ISBN 978-3-031-07475-2. ISSN 1865-1348. DOI: 10.1007/978-3-031-07475-2_4. [COBISS.SI-ID 110364419]

Dodaten učinek gostovanja je, da je mojemu gostovanju sledilo tri mesečno gostovanje profesorice Sosa-Sánchez na Univerzi v Mariboru, kjer so se odprla nova raziskovalna področja.

Za kolege, ki se še niso odločili za gostovanje v programu Erasmus, bi izpostavil dobro organizacijo programa mobilnosti, ki je izpeljana z relativno malo dokumentacije, prav tako pa je ob morebitnih izzivih s prijavno dokumentacijo vedno na razpolago izkušeno podporno osebje.

izr. prof. dr. Gregor Polančič
Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko

Mobilnost z namenom usposabljanja (STT)
Cáceres, Španija
Obdobje izmenjave: junij 2022

Deli objavo:
Zapri