Preskoči na vsebino

ZGODBE

Izvedba cikličnih eksperimentalnih preizkusov

V okviru več letnega uspešnega sodelovanja inštituta za termomehaniko v Pragi in raziskovalne skupine LAVKON, je bil izveden večtedenski raziskovalni obisk, ki je bil namenjen izvedbi eksperimentov in skupni pripravi prijave raziskovalnega projekta.

V okviru raziskovalnega obiska so bili izvedeni eksperimentalni preizkusi nateznih vzorcev izdelanih iz aluminijeva zlitine z oznako 5083 – H111. V okviru eksperimentalnega preizkušanja smo analizirali obnašanje materiala na ciklično dinamično obremenitev, ki je bila izvedena v kontroli sile. Namen teh preizkusov je bil preučiti obnašanje materiala pod različnimi robnimi pogoji obremenjevanja, pri čemer smo zasledovali odziv deformacije. Mehanski preizkusi so bili zasnovani tako, da so simulirali realne pogoje, ki jih material lahko doživi v dejanski vsakodnevni uporabi. Rezultati preizkusov so pokazali, da aluminijeva zlitina 5083 – H111 izkazuje visoko odpornost na ciklično obremenjevanje, kar potrjuje njeno primernost za uporabo v različnih aplikacijah. Material je pokazal stabilno obnašanje in minimalno utrujenost pri ciklični obremenitvi, kar je ključnega pomena za zanesljivost in varnost končnih izdelkov.
S pomočjo teh preizkusov smo pridobili dragocene podatke o obnašanju omenjene aluminijeve zlitine, kar omogoča boljše razumevanje in potencialne uporabe v inženirskih aplikacijah. Tako pridobljene informacije so ključne za izboljšanje materialnih specifikacij in za razvoj novih, bolj odpornih in trajnostnih materialov.

Izmenjave podprte s strani programa Erasmus+ so idealne za vzpostavitev in krepitev sodelovanj med institucijami. Ena izmed največjih prednosti teh izmenjav je, da za njihovo izvedbo ni potrebno imeti drugih večjih virov sofinanciranja kot so na primer bilateralni ali drugi skupni projekti med sodelujočimi institucijami. Poleg tega program omogoča obiske institucij s katerimi je že vzpostavljeno večletno sodelovanje, kar je bil tudi moj primer. Takšni obiski omogočajo tudi promocijo študentskih izmenjav na gostujočih institucijah, s čimer lahko spodbudimo študente k udeležbi v izmenjavah.

Poleg vsega pa takšna izmenjava prinaša izjemno širino izkušenj, tako v profesionalnem kot tudi družbenem smislu. Kot udeleženec Erasmus+ programa sem imel priložnost pridobiti nove strokovne izkušnje. Erasmus+ izmenjave tako ne pomenijo le akademskega napredka, temveč celovito osebnostno rast in razvoj, ki ti v bodoče lahko odpira vrata v širši svet priložnosti.

doc. dr. Branko Nečemer
Fakulteta za strojništvo

Mobilnost z namenom usposabljanja (STT)
Lokacija izmenjave: Praga, Češka
Trajanje izmenjave: december 2023, januar 2024

 

Fotografija: Pixabay

Deli objavo:
Zapri