Sodelovanje z gostujočo članico Erasmus + je bilo izraženo z njihove strani, saj si želijo z nami vzpostaviti trdno mrežo sodelovanja, tako pedagoškega kadra, kot tudi medsebojne izmenjave študentov ter nenazadnje možnost sodelovanja na raziskovalnih projektih.
Izmenjave dobrih praks in spoznavanje novih veščin vidim kot pomemben segment k napredku tako znotraj naše fakultete kot tudi cele Univerze.
Naša najboljša reklama tako za fakulteto kot tudi za Univerzo, so naši zadovoljni študenti. Študentom lahko preko mobilnosti omogočimo njihovo neposredno vključitev v izmenjavo na tujih institucijah, oziroma jim lahko prenesemo primere dobrih praks, jih spoznamo z novimi veščinami, novimi znanji.
Erasmus + mobilnost vidim kot priložnost za izboljšave na pedagoškem in osebnem strokovnem področju. Vsebinsko povezavo med Akademijo Južna Srbija in Fakulteto za strojništvo je zaznati v sorodnih visokošolskih študijskih programih, ki jih izvajajo tako na instituciji gostiteljici kot pri nas.
Zgodovinsko povezavo med Mariborom in Leskovcem pa lahko najdemo tudi v proizvodnji tekstilnih materialov nekoč – tako Leskovac kot Maribor, sta bila namreč med vodilnimi na področju proizvodnje tekstilnim materialov.
Moje področje dela je neposredno povezano z delovanjem na področju modnega dizajna, digitalnega dizajna oblačil in tekstilnega inženirstva. Njihov proces pedagoškega procesa dela se nekoliko razlikuje od našega, saj imajo že v osnovi ločeni smeri dizajna in tehnologije, pri nas pa se ti dve smeri prepletata. To seveda pomeni, da je tudi usmerjenost in pridobivanje znanj v samih smereh lahko bolj specifična. Hvaležna sem za priložnost, da sem v času mojega bivanja pri njih lahko bila prisotna na različnih delavnicah, kjer sem spoznala nove veščine povezane s specifičnimi področji. Ogledala sem si zaključna dela njihovih študentov iz različnih področjih. V veliko veselje mi je bil tudi njihov izražen interes za bodoče sodelovanje.
Zelo zanimiva (in absolutno dobrodošla) se mi je zdela informacija, da se pri njih na visokošolskem študiju izvaja dualni sistem, kar pomeni, da imajo njihovi študenti že tekom študija možnost delovanja v različnih podjetjih ( pogodbe med državo in podjetji) ter prepletanjem teoretičnega in praktičnega znanja. Posredno imajo tako študenti ob zaključku študija lepe možnosti za zaposlitev.
Opazila sem tudi zanimiv pristop na področju njihove promocije, kjer svoje bodoče študente nagovarjajo ne le z nazivom, ki ga dobijo po zaključenem študiju, ampak tudi o vrsti različnih poklicev, ki jih lahko s tem profilom opravljajo.
Seveda ne gre prezreti, da sem z njihove strani bila deležna tudi vodenja po mestu in obiskov kulturnih ustanov v samem Leskovcu, kot tudi bližnjem Nišu.
Vsaka nova informacija v povezavi s strokovnim področjem lahko prinese dobro idejo za napredek delovanja pri pedagoškem procesu naših študentov. Želim si prepričati čim več naših študentov, in jih vzpodbuditi k mobilnosti, saj le-to vidim kot zelo dobro popotnico v nadaljevanju njihovega študija ali kasneje njihove zaposlitve.
Vsekakor vidim v programu mobilnosti tudi možnost za lastni razvoj, kar bom definitivno lahko kasneje prenesla v svoje delo na matični instituciji in s tem razširila obzorja tudi našim študentom.
Svoje izkušnje in pridobljene veščine in znanja iz programa mobilnosti sem pripravljena deliti s študenti kot tudi z drugimi sodelavci na fakulteti ali Univerzi.
Sanja Veličković
Fakulteta za strojništvo
Mobilnost z namenom usposabljanja (STT)
Lokacija izmenjave: Leskovac, Srbija
Obdobje izmenjave: maj 2024