O Erasmus+ praktičnem usposabljanju sem začel resneje razmišljati po zaključku svojih študijskih obveznosti, saj sem želel pridobiti mednarodne izkušnje in spodbuditi svoj osebni razvoj. Po več pogovorih z različnimi institucijami sem prejel prijazen odgovor s Trinity College Dublin, univerze z dolgoletno tradicijo in inovativnim pristopom k raziskovanju. Irska me je pritegnila ne le zaradi akademskih priložnosti, temveč tudi zaradi svoje osupljive zelene pokrajine, prijaznih ljudi in bogate zgodovine. Izmenjavo sem dojemal kot enkratno priložnost za poglobitev znanja, sodelovanje pri pomembnem projektu in odkrivanje nove kulture.
Moje delo na izmenjavi je potekalo na Centru za globalno zdravje (angl. Trinity Centre for Global Health) in je bilo osredotočeno na projekt EMPOWER! (angl. Enabling Meaningful Participation of Women and Girls for Essential Rights), petletni program (2023–2027) pod okriljem organizacije World Vision Ireland (WVIRE). Cilj programa je spodbujanje opolnomočenja žensk in deklet z odpravljanjem ovir za njihovo avtonomijo v humanitarnih razmerah. V okviru projekta sem skozi analizo podatkov iz štirih držav – DR Kongo, Somalija, Južni Sudan in Sirija – raziskoval vplive pomanjkanja odločanja žensk v družinskem okolju in družbenih spolnih vlog na toleriranje nasilja nad njimi. Rezultati tega dela so prispevali k boljšemu razumevanju, kako opolnomočenje žensk pomaga zmanjšati nasilje v intimnih partnerskih odnosih.
Moje ključne naloge so vključevale analizo obsežnih podatkov, sodelovanje v razpravah o kazalnikih opolnomočenja, učenje uporabe nove programske opreme za kompleksne analize in redno udeležbo na seminarjih ter razpravah o globalnih vprašanjih, kot so enakost spolov, humanitarne krize in preprečevanje nasilja na podlagi spola.
Delo z obsežnimi in kulturno raznolikimi podatki je predstavljalo edinstven izziv, predvsem pri interpretaciji njihovih pomenov v različnih kontekstih. Na osebni ravni je bila začetna prilagoditev na novo okolje nekoliko strašljiva, vendar sta mi prijaznost ekipe in sproščeno vzdušje omogočila hitro vključitev.
Erasmus+ praksa mi je prinesla neprecenljive raziskovalne veščine, globlje razumevanje globalnih vprašanj in večjo samozavest pri komunikaciji v angleščini, še posebej v akademskem okolju. Dublin kot mesto me je navdušil s svojo bogato zgodovino, toplino domačinov in živahno kulturno sceno. Vikendi so bili posvečeni raziskovanju naravnih lepot Irske – od dramatičnih klifov do spokojnih parkov. Spoznavanje irske zgodovine, zaznamovane z generacijsko travmo dolgotrajnega boja za osvoboditev in edinstvene glasbene tradicije mi je omogočilo globlji vpogled v identiteto Irk_cev. Preprosti trenutki, kot so sprehodi, okušanje lokalnih jedi in prijazni pogovori z domačini, pa so mojo izkušnjo še dodatno obogatili.
Erasmus+ praksa na Irskem je bila edinstvena izkušnja, ki mi je omogočila osebni in strokovni razvoj ter širši pogled na kompleksne globalne izzive. Delo v mednarodnem raziskovalnem centru me je navdihnilo in pokazalo, kako lahko raziskovalno delo v psihologiji prispeva k izboljšanju duševnega zdravja in s tem k bolj pravičnemu in opolnomočenemu svetu.
Aljaž Bogolin
Filozofska fakulteta
PRAKSA V TUJINI
Dublin, Irska
Obdobje mobilnosti: oktober 2024–december 2024