Preskoči na vsebino

ZGODBE

München: Svet v malem

München: Svet v malem

V začetku novembra 2023 sem zaključila magistrski študij biokemijskega inženirstva. Pred koncem študija še vedno nisem povsem vedela, kje je moje mesto v znanosti. Vedno bolj me je navduševalo raziskovanje na področju medicine, zato sem v Erasmus praksi videla odlično priložnost, da odkrijem, kaj me resnično veseli. Univerza Ludwig Maximilian (LMU) v Münchnu, ena najprestižnejših univerz v Evropi, ponuja vrhunske raziskovalne laboratorije v svoji univerzitetni kliniki. Z željo po pridobivanju praktičnih izkušenj sem se tako odpravila na delo v kliniko LMU, na kampusu Grosshadern.

Tu imam priložnost delati v otorinolaringološki polikliniki, na oddelku za raziskave, pod vodstvom prof. dr. Olivierja Giresa. Njegov laboratorij se osredotoča na raziskave raka glave in vratu ter raziskavam mišjih matičnih celic, slednje pa so tudi osrednji del mojega pripravništva.

Ko sem začela s prakso, konec novembra, sem se znašla v popolnoma novem okolju. Prišla sem v laboratorij z veliko mladimi raziskovalci, ki prihajajo iz različnih držav: Nemčija, Avstrija, Srbija, Egipt in Kitajska. Kljub temu, da je moje znanje nemščine bolj slabo, sem vedela, da jezik ne bo problem, saj vsi med seboj komunicirajo v angleščini. Lepo so me sprejeli in mi že od samega začetka nudili oporo. Hitro sem se uvedla in dobila dodatno motivacijo za delo.

Na delo se vozim z javnim prevozom, ki je v Münchnu zelo urejen. S podzemno železnico (U-bahn) se do klinike vozim okoli 30 min. Delo začenjam ob 9h in končam med 17. in 18. uro. V preteklih mesecih sem se seznanila z različnimi raziskovalnimi tehnikami in metodami, ki so mi in mi še vedno omogočajo, da poglabljam svoje znanje na področju molekularne biologije in matičnih celic. Raziskave vključujejo tako teoretično kot praktično delo. Poseben poudarek je na EpCAM proteinu, ki se nahaja v membrani celice in je prisoten v embrionalnih matičnih celicah. EpCAM je bil sprva identificiran kot antigen rakavih celic in je zdaj prepoznan kot pomemben biomarker. Moje delo je razdeljeno na dve glavni področji: identifikacijo proteinov, ki so povezani z EpCAM-om, in diferenciacijo mišjih matičnih celic. Pri identifikaciji proteinov uporabljamo metodo bližinskega označevanja, ki vključuje encim biotin ligazo. Ta encim pritrdi molekule biotina na sosednje proteine, kar omogoča identifikacijo proteinov v neposredni bližini EpCAM-a.

Drugi del mojega dela vključuje diferenciacijo mišjih matičnih celic. Uporabljamo metodo »hanging drop«, pri kateri se majhna kapljica celične kulture obesi v votlino stekelca, kar omogoča nastanek mišjih embrionalnih telesc. Ta telesca lahko opazujem pod mikroskopom in spremljam krčenje srčnih celic – kardiomiocitov.

Poleg raziskovalnega dela imam priložnost raziskovati mesto München, kjer je življenje precej živahno in dinamično. Med tednom se ljudje posvečajo delu, med vikendom pa mesto zaživi v sproščenem vzdušju; mnogi se podajo v hribe ali se družijo v tradicionalnih nemških »Biergartenih«. Je mesto z bogato kulturo in zgodovino. Raziskala sem muzeje, kot je npr. Deutsches Museum, ter se udeležila različnih festivalov, kar mi je omogočilo globlji vpogled v bavarsko kulturo. Poskusila sem tradicionalne nemške jedi, kot so Weisswurst, preste in Apfelstrudel, ter se navdušila nad lokalnimi kulinaričnimi posebnosti. Poleg tega sem se udeleževala športnih in rekreativnih aktivnosti, kot sta pohodništvo in plezanje ter tako ohranjala ravnovesje med delom in prostim časom. Imela sem priložnost videti mesto v božičnem času, ko zasvetijo lučke, okrasijo center mesta in postavijo hiške. Z družbo smo se tako ob večerih zbirali na trgu, popili skodelico Glühweina in uživali ob pogledu na okrašen München. Mesto pa je ponovno zaživelo pred kratkim, ko je Nemčija gostila EURO 2024. München je bil poln ljudi, ki so prihajali s celega sveta. Vse je bilo v nogometnem duhu, še posebej prijetno pa mi je bilo, ko je bila v Münchnu tekma, kjer je igrala Slovenija. Glavni trg, imenovan Marienplatz, je bil poln Slovencev, ki so peli slovenske pesmi in navijali. Res nepozabno.

Teh skoraj osem mesecev je minilo res hitro. Erasmus praksa je neprecenljiva izkušnja, ki mi je omogočila pomemben prispevek k mojemu znanju in osebni rasti. Naučila sem se novih laboratorijskih tehnik in metod, pridobila na samostojnosti, samozavesti in znanju. Ta izkušnja me je naučila, kako se prilagoditi novim izzivom in delovati učinkovito v različnih situacijah. Delovanje v mednarodnem kolektivu mi je omogočilo širjenje obzorij in razumevanje različnih kulturnih pristopov k znanstvenemu delu. Zame je bila to res pomembna stopnička na poti do kariere v znanosti, dobila sem še dodatno zagnanost in upam, da uspešno nadaljujem svojo kariero kot raziskovalka.

Erasmus izkušnja mi je pokazala, kako pomembno je vztrajati na poti do cilja in slediti svojim sanjam.

Zala Serianz
Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo

PRAKSA V TUJINI
München, Nemčija
Obdobje mobilnosti: november 2023–julij 2024

Deli objavo:
Zapri